Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Blok Print. Za velkou dřinu velká paráda.


Trošičku historie

Blokový tisk frčí ve světe asi tak 2000 let. Nepřekvapivě s tím přišli Číňané. A Indové si ho… vypůjčili. A trošku pozměnili a dál propracovali. Vytvořili z něj naprosto unikátní řemeslo, které nemá ve světě obdoby. Ačkoli se tiskne po celé Indii, hlavním centrem tohoto umění se stal Rajastán.

 

Indický pouštní stát svérázných zvyků a tradic

Když uvidíte hodně (hodně!) barevné oblečení, plné fantastických vzorů, zlata, barev, květin, je téměř jisté, že se ušilo v Rajastánu. Země maharádžů, princezen, paláců a hradů je plná písku, velbloudů a barev (a taky atomové střelnice, ale ta je až úplně na západě u hranice s Pákistánem).

V nehostinném kraji se lidé o to více zdobí. Své domy. Své vozy. Své šaty. Člověk z Rajastánu jde slyšet a vidět na míle daleko. A indická fantazie nemá hranice. I proto se zde zrodily dílny blokového tisku a generace po generaci v nich pracují mistři svého oboru.

 

Dřevěná tiskátka… jako vážně?dřevěná tiskátka

Každý tisk musí začít tiskátkem. Ta dřevěná začínají… dřevem. Zpravidla se používá měkké a dobře tvárné mangové dřevo, případně kvalitnější a tvrdší dřevo teakové. Tiskátka bývají tlustá zhruba 5 cm, aby nedocházelo k deformaci a nesnižovala se kvalita tisku.

Ornament se nejdříve namaluje na papír. Pak se opatrně připevní na dřevěnou kostku a začne se pečlivě a pomalu vyřezávat. Pro každou barvu se musí vyrobit zvláštní tiskátko. Takže najdete deset stejných kytiček pro deset různých barev.

 

 

Moment, tisknu

Tiskátka jsou hotová. Látka je připravena na stole. Rozvrhne se tisk, nakreslí pár pomocných čar a může se začít tisknout…

Tiskátko se namočí do barvy, opatrně a přesně se přitiskne na látku. Silným tlakem, nebo v technicky vyspělejší dílně paličkou, se přitlačí na látku. Tiskne se barva po barvě. Tedy nejdřív jedna a až zaschne, další. Což poměrně hodně protahuje dobu výroby.

 

 

Přidaná hodnota

A je hotovo. Látka je natištěná. Teď se propláchne, vysuší, vyžehlí a může se stříhat a šít. Protože je výroba takto tištěné látky náročná ruční práce, je jasné, že občas designy nesedí na milimetr přesně. Ale o to je to krásnější.

Teď máte něco, co se jen tak nevidí. Kousek, který se stejným způsobem zdobil i v 15.století...

Sukně boho styl

Podívejte se na ruční tisk sukně boho styl

Protože jsme se v Indii také zamilovali do oblečení zdobeného blokovým tiskem, najdete u nás spousty kousků. Například fantastické rajastánské dlouhé letní sukně či působivé indické šaty. Stylové jsou například i tradiční potahy na polštáře.

 

 

 

 

 

A teď už víte, jak se tiskne látka v Indii. Že to není žádný síťotisk, ale hezky ručně tiskátkem. A že to není jen tak. Co na to říkáte?

 

 

 

 

 

 

Datum: 13. květen 2018, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014